Lekcja pierwszej pomocy i pokaz sprzętu strażackiego.

Jesteś tu: » Strona startowa » Lekcja pierwszej pomocy i pokaz sprzętu strażackiego.

Lekcja pierwszej pomocy i pokaz sprzętu strażackiego.

         W dniu wczorajszym, z inicjatywy nauczycielki Szkoły Podstawowej nr 2 pani Jolanty Mikołajczyk w naszej szkole pojawili się strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kole.

         Chyba każdy chłopiec choć przez chwile marzył, by zostać strażakiem. Nie każdy jednak wie, jak ciężka i odpowiedzialna jest praca strażaka oraz, że gaszenie pożarów to w dzisiejszych czasach nie jedyne zajęcie straży pożarnej.  Każdego dnia strażacy ratują życie ofiarom wypadków drogowych, pomagają w usuwaniu skutków klęsk żywiołowych, usuwają gniazda os czy szerszeni.

           W szkole strażacy zjawili się w sile jednej sekcji, czyli 8 osób.  Podczas dwóch spotkań – z dziećmi z podstawówki oraz z młodzieżą gimnazjalną strażacy przybliżyli najważniejsze zasady bezpieczeństwa oraz przeprowadzili pokaz ratownictwa przedmedycznego i sprzętu strażackiego.
Prowadzący zajęcia aspirant sztabowy Sławomir Olczyk przybliżył dzieciom sytuacje mogące wywoływać zagrożenie pożarowe, zapoznał ich także z numerami alarmowymi oraz przypomniał zasady wzywania straży pożarnej. Następnie przy pomocy fantomów strażacy przeprowadzili lekcję pierwszej pomocy. Uczniowie poznali zasady opatrywania ran, udrożnienia dróg oddechowych, przywrócenia oddechu i masażu serca.

         Na koniec najbardziej oczekiwana przez najmłodszych chwila -  pokaz wozów strażackich. Strażacy zapoznali uczniów z wyposażeniem samochodów ratowniczo-gaśniczych oraz działaniem specjalistycznego sprzętu. Każdy uczeń mógł choć przez chwilę poczuć się jak strażak: założyć hełm i zasiąść za kierownicą strażackiego samochodu
To był niezapomniany dzień, ważna lekcja i wielkie przeżycie – zwłaszcza dla najmłodszych. Serdecznie dziękujemy naszym dzielnym strażakom, a w szczególności asp. sztab. Sławomirowi Olczykowi i komendantowi mł. bryg. Robertowi Kropidłowskiemu.

 

Galeria zdjęć.